לימודים בחול – איך ולמה?

      סגור לתגובות על לימודים בחול – איך ולמה?

לימודים בחו"ל הם פתרון מצוין לצעירים רבים המבקשים לממש את חלומם בתחום זה או אחר ומפאת תנאי הקבלה המחמירים, אינם יכולים להתקבל ללימודים בארץ.                  

מלבד פיתרון פרקטי, לימודים בחו"ל הם חלום או הרפתקה מיוחדת מעבר לים. לימודים אקדמיים במוסדות עם שם עולמי, האינטרקציה עם אנשים מתרבות אחרת והאופציה לחיות מספר שנים במדינה זרה, הם אלה שהופכים לימודים בחו"ל לחוויה של פעם בחיים.

לימודים בחו"ל – צעדים ראשונים

אחרי שהתקבלה החלטה על מקצוע הלימוד, שהוא בדרך כלל החלום שבעקבותיו התקבלה ההחלטה, מגיעים השיקולים שיכריעו את שם מוסד הלימודים ואת ארץ היעד. השיקול הראשון הוא כלכלי. את התקציב יש לאמוד היטב והוא נועד בראש ובראשונה לכיסוי הוצאות שכר הלימוד וכן המחייה השוטפת של לימודים בחו"ל. חשוב לזכור שההוצאות לימודים בחו"ל הן שונות מלימודים בארץ ויש להתחשב בנושא הטיסות הרבות לצורכי ביקור וסידורים מספר פעמים בשנה. דבר נוסף שיש להתחשב בו הוא נושא העבודה. בעוד שבארץ לסטודנט יש אופציות עבודה או מלגות רבות, הסיכוי וההיצע למלגות הוא שונה בחו"ל והאופציה להכנסה היא מוגבלת. ברוב המדינות, ויזת הסטודנט מאפשרת עבודה אך בתנאים מגבילים. בין אם במשרה חלקית ובין אם בזמן מוגבל. המדינות עם התקציב הנמוך ביותר הן בולגריה, רומניה ואיטליה. המקצועות המבוקשים ביותר במדינות האלה הם ווטרינריה ולימודי רפואה. לרוב, הסטודנטים שלומדים רפואה בארצות האלה, החליטו על כך לא משיקולי התקציב הנמוך אלא מכיוון שבארץ לא הצליחו לעמוד בסף הקבלה הגבוה.                                    

שיקול נוסף הוא מכשול השפה. לימודים בחו"ל לרוב מתקיימים בשפה האנגלית. סביר להניח שאם אתם חושבים על לימודים בחו"ל ברצינות אז האנגלית שלכם גם אם היא מצריכה שפשוף קל, מספיקה ומתאימה לכך. עם זאת, ישנן מדינות ותוכניות שבהן הלימודים מתקיימים בשפות אחרות. כך למשל באיטליה שהיא יעד מבוקש לסטודנטים זרים בשל החוויה והתרבות, הלימודים מתקיימים בשפה האיטלקית ועל מנת לעבור את מבחני הכניסה, יש להגיע לאחר לימוד השפה. בארץ ישנם מספר מוסדות ללימודי שפות והם מענה מצויין לסטודנטים החושבים על לימודים בחו"ל.                                                               

השיקול השלישי הוא הכרת התואר בארץ. אחרי שאתם יודעים מה תרצו ללמוד, עליכם לוודא שאת התואר מהמוסד שאתם הולכים ללמוד בו, מכבדים בארץ. אם השאיפה שלכם היא בסופו של דבר לעבוד בארץ, המשמעות היא שאם התואר שלכם לא תקף פה אז גם לא תוכלו לעבוד בארץ. במקרה שהתואר או הרשיון לא תקף בארץ, חשוב לברר מה הן האופציות להפוך אותו לתקף כגון מבחני רישוי שעושים בארץ לרופאים ווטרינרים אשר למדו בחו"ל.

היתרונות של לימודים בחו"ל

מלבד העובדה שלימודים בחו"ל הם פיתרון למכשול סף הקבלה הגבוה שבארץ לחלק מהתארים, לימודים בחו"ל טומנים בחובם יתרונות רבים נוספים.                                    

מגוון של מיקצועות – מגוון רב של מקצועות אינם נלמדים בארץ בשל ביקוש נמוך והיעדר תשתית מפותחת בעיקר בתחומי העיצוב, המשחק והקולנוע. מלבד ההשכלה המפותחת בנושאים אלה בחו"ל, התעשיה המפותחת תורמת גם היא רבות להתפתחות האישית בתחום ההתענינות והיא חלק בלתי נפרד מהלימודים המעשיים.

על מנת להבטיח קריירה מוצלחת, רצוי ללמוד במוסד מן השורה הראשונה. לימודים בחו"ל, מאפשרים ללמוד במוסדות ואוניברסיטאות בעלות שם ויוקרה עולמית. הלימודים הם יקרים מאוד אך סביר להניח שלסטודנט שייסים במוסד כזה את לימודיו, לא יהיו דאגות כלכליות, ומימון הלימודים הם בגדר השקעה עתידית בטוחה. 

 

לסיכום, ניתן לומר כי לימודים בחו"ל הם אלטרנטיבה ממשית לצעירים הרוצים לממש את חלומם אך ניתקלים בקשיי קבלה למוסדות בארץ ולסטודנטים החותרים לקריירה מוצלחת וחולמים על תואר מאחת האוניברסיטאות מהשורה העולמית הראשונה.